Comunicat de presă lansare proiect Microbuze electrice pentru un viitor sustenabil al învățământului din județul Brăila

Lansarea proiectului:

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

Ministerul Educației, în calitate de coordonator de reforme și/sau investiții, responsabil pentru Componenta C15 – Educație a Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și finanțator pentru apelul de proiecte ”Microbuze electrice pentru elevi”și Unitatea Administrativ Teritorială Județul Brăila, în calitate de Beneficiar, au semnat Contractul de finanţare nr. 11977/12.09.2023 pentru proiectul cu titlul„Microbuze electrice pentru un viitor sustenabil al învățământului din județul Brăila”,cod e-PNRR 3, proiect finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Pilonul VI: Politici pentru noua generație, Componenta C15: Educație, Reforma 6: Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar, Investiția 10: Dezvoltarea rețelei de școli verzi și achiziționarea de microbuze verzi.

Obiectivul general al apelului de proiecte vizeazăîmbunătățirea condițiilor de transport pentru elevi, cu precădere în zonele izolate, cu populație scăzută, prin furnizarea de microbuze școlare ”verzi” (electrice), ecologice, prietenoase cu mediul și cu un consum energetic redus, facilitând astfel accesul copiilor și tinerilor la educație, prin protejarea mediului înconjurător în același timp.

Valoareatotalăaproiectuluieste de35.905.346,40 lei, din care:

• valoarea eligibila din PNRR este în cuantum de 30.172.560,00 lei;

• valoarea TVA aferentă este de 5.732.786,40 lei.

Data începerii proiectului:     13septembrie 2023

Data finalizării proiectului:   30 decembrie 2024

Codul proiectului: e-PNRR 3

Date de contact beneficiar: www.cjbraila.ro

• Telefon: 0239 619 700 /int.266; Fax: 0239 619 047

•  E-mail: programe@portal-braila.ro

•

• Text Box:
CONSILIUL JUDEŢEAN BRĂILA

•

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

”PNRR. Finanțat de Uniunea Europeană - UrmătoareaGenerațieUE”